Чаша митрополита Стефана Стратимировића - Музеј Војводине

Чаша митрополита Стефана Стратимировића

08.12.2022. | Година стакла 2022

Чаша Каменовање Св. Стефана
Посвећена митрополиту Стефану Стратимировићу (1757−1836)
Чешка, крај 18. века
Стакло – безбојно, матшлиф, гравирано
Висина: 13 цм
Инв. бр. П 447

Чаша је цилиндричног облика од безбојног стакла потиче са краја 18. века. На њој је  композиција Каменовање Св. Стефана изведена техником матшлиф (мутне основе), коју су развили чешки брусачи до завидног нивоа. Овом техником,  украшавања стакла плитким рељефом, постизао се ефекат луксузних гема. Осим што је у питању изузетан мајсторски рад, чаша је драгоцена јер је припадала митрополиту Стефану Стратимировићу (Кулпин, 1757 − Сремски Карловци, 1836). На њој је на црквенословенском изгравиран натпис:  „Господе не урачунај им грех овај“ (из Дела апостолских 7,60) и посвета која у преводу гласи:  „Његовом Високопреосвештенству / Високо Преосвећеном и Високодостојном Господину Стефану Стратимировићу / Од Кулпина, Православном Архиепископу Карловачком и Свих Царских и Краљевских обеју држава / Славено Српског и Влашког народа Митрополиту и „нарочито“ Аустријског императора Леополда ордена Великог Крста Каваљеру и (…) / Царског и Краљевског и Апостолског Величанства  „тајном“ ( тј. „поверљивом“) Саветнику“. На дну чаше је изгравирано сунце са људским ликом.

Чаша је дело непознатог стаклоресца и рађена је по поруџбини, вероватно у некој чешкој радионици. Потиче из заоставштине Стефана Стратимировића, а Историјској збирци Народног музеја у Београду ју је поклонила Љубица Стратимировић из Беча. У Музеј Војводине је доспела путем размене за вишњев топ са Музејом Првог српског устанка у Београду.

Прочитајте још

Ukidanje pečata