Свадбена чаша - Музеј Војводине

08.12.2022. | Година стакла 2022

Свадбена чаша
Непозната радионица
Чешка (?), око 1835−1840.
Бидермајер
Стакло – кристално, резано, сликано
Висина: 14 цм
Ø: 8, 6 цм
Инв. бр. П 4

Чаша непознате чешке радионице настала је око 1835−1840. године, у бидермајер епохи. Израђена је од провидног, кристалног стакла са кратком ногом на округлој стопи и горњим звонастим проширењем. Изразите декоративности, чаша са осликаним флоралним и зооморфним мотивима крије дубоку симболику, не лако читљиву савременом посматрачу.

Белим, преливним слојем изведени су мањи и већи овали и шест кринова (симболи чистоте и невиности) уоквирени златном бојом, којом су осликани и листићи по рубу чаше. Емајлним бојама насликан је пар фазана (симболи слоге и хармоније), ружа (љубав), незаборавак (оданост), пузавица (пружање заштите) и цвет детелине (заштита од урока). Овако осликане чаше нису служиле за свакодневну употребу  већ су кориштене приликом венчања, а отуда и назив свадбене или венчане. Обично су наслеђиване у породици по мушкој линији и једино у  случају изумирања мушке линије наслеђивале су их ћерке или најближи рођаци.

Прочитајте још

Ukidanje pečata