Примерак Политике са вешћу о убиству краља Александра – Марсељски атентат

16.05.2020. | Музеј за све - Водич за глуве особе

У склопу политике јачања односа са западноевропским земљама, југословенски краљ Александар I Карађорђевић кренуо је почетком октобра 1934. у званичну посету Француској. Искрцао се 9. октобра у Марсељу, где га је дочекао француски премијер Луј Барту.

Убрзо по искрцавању, при уласку у аутомобил, на краља је извршен атентат. У почетку се чинило да његова рана није тешка, али је убрзо колабирао од унутрашњег крварења и преминуо истог дана. Рањен је био и премијер Барту.

Атентат је извршио припадник ВМРО-а Владимир Черноземски, а организатор је била група припадника усташког покрета, припремана у логору Јанка Пуста у Хортијевој Мађарској, земљи која је због своје иредентистичке политике била у изузетно лошим односима са свим земљама које су се издвојиле из састава Угарске, посебно са Југославијом. Иза атентата стајале су фашистичке силе, нарочито Италија, која је такође имала територијалне претензије према Југославији.