Тетрадрахма Филипа II Македонског (359–336. год. пре Христа)

21.04.2020. | Остани код куће и научи нешто ново

Македонски краљ Филип II је почео са ковањем свог сребрног новца тетрадрахми од 359.  год. пре Христа, које настављају да се кују и после његове смрти 336–294. год. пре Христа. Овај новац као и новац његовог сина и наследника Александра III Македонског (336–323. год. пре Христа) и његових наследника (дијадоха) на ове просторе доносе са територија Грчке келтски војници најамници, који су исплаћивани у новцу. То је први новац који је био у оптицају на овим нашим просторима и њим почиње постепено робно новчана привреда мада је размена и даље била заступљена.

Ав. Глава Зевса, врховног бога грчког пантеона, окренута на десно са брадом и ловоровим венцем

Рв. Коњаник окренут на десно и натпис ФИЛИП

Поменути келтски најамници нису сребрне тетрадрахме користили за трговину већ су га чували као драгоцени метал. На то да је Келтима тада био важан квалитет метала указују и дубоки зарези на њима. Касније почиње процес њиховог имитирања на широком простору између Македоније и Дунава и Старе планине и Карпата. Посебно се овај процес појачава после престанка ковања Филипових тетрадрахми 294. год. пре Христа.

Далибор Недвидек, музејски саветник, археолог