Predavanje Magija rimskog stakla

07.03.2024. | Predavanja

U sredu, 13. marta u 18 časova, kao prateći program izložbe Staklo, biće održano predavanje Magija rimskog stakla. Predavačica je mr Tijana Stanković Pešterac, muzejska savetnica-arheološkinja, jedna od autora ove interdisciplinarne izložbe.

Staklo je fascinantni proizvod koji je od davnina oduševljavao ljude.

Njegovo otkriće vezano je stare civilizacije Egipta, Sirije i Mesopotamije i bronzano doba. Koristilo se za izradu posuda, ličnog nakita ili malih luksuznih predmeta kojima se trgovalo diljem ovih oblasti, a i šire. Od njega su se pravile imitacije dragog i poludragog kamenja.

U rimsko vreme staklo je bilo materijal sa velikom upotrebnom vrednošću. Naročito intenzivno proizvodilo se i koristilo nakon 1. veka pre nove ere, kada su otkrića tehnike duvanja i peći sa visokom temperaturom omogućila smanjenje troškova proizvodnje. Od tada je postalo veoma moderno, pa su čak i mozaici koji su ukrašavali kuće imućnih rimskih građana pravljeni od njega.

Podsticaj za proizvodnju predmeta od ovog izuzetnog materijala stizao je i od strane rimskih vlasti, što je uslovilo otvaranje brojnih radionica i u dalekim provincijama rimskog sveta.