Припрема изложбе о слици „Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861.“ Влаха Буковца

05.03.2024. | Вести

Како би се реализовала изложба о чувеној слици Влаха Буковца, чији је повратак у Музеј Војводине изазвао велику пажњу јавности, у Покрајинском заводу за заштиту споменика културе спроводе се конзерваторско-рестаураторски радови на овом делу. Поменутим радовима претходе рендгенска радиографија, различита фотографска снимања и анализе у Лабораторији за испитивање материјала Технолошког факултета, којима се добијају детаљније информације о слици.

Чувени сликар Влахо Буковац (1855–1922) ово дело насликао је 1901. године по наруџби Петра Николића, угедног српског трговца из Загреба, a на основу познате литографије Јозефа А. Бауера (1820–1905). Оно представља визуелно сведочанство о једном од кључних историјских догађаја везаним за Србе у Аустроугарској монархији.

Слика Влаха Буковца Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861, украдена је из комплекса Дворца породице Дунђерски у Челареву 1993. године, депанданса Музеја Војводине. Након готово три деценије, захваљујући заједничком деловању Службе за борбу против организованог криминала МУП, Тужилаштва за организовани криминал, Јавног тужилаштва II кантона Цирих, Министарства културе, Покрајинске владе, ПУ Нови Сад и Музеја Војводине, слика је коначно враћена Музеју 16. 8. 2022. године.

Са осамдесет два портрета учесника Благовештенског сабора, својом историјском аутентичношћу, уметничким вредностима и музеолошким значењима, Благовештенски сабор у Сремским Карловцима 1861. Влаха Буковца представља културно благо од непроцењивог значаја за српски народ.

Отварање изложбе планирано је за 10. мај 2024.