Стручњаци Музеја Војводине на Универзитету у Килу (Немачка)

26.10.2017. | Предавања

У склопу програма Археолошког колоквијума Института у Килу, мр Тијана Станковић Пештерац, виши кустос – археолог и помоћник директора Музеја Војводине, 23. октобра 2017. године одржала је предавање докторантима килског универзитета на тему Примена геоелектричних истраживања у археологији: локалитет Борђош као студија случаја. Предавању је присуствовало око 35 студената, професора и асистената који се баве различитим областима археологије и археогеофизике.

Презентовани су основни постулати археогеофизике и њен историјат као науке која се развила у склопу археологије са циљем да се применом недеструктивних геофизичких метода добију важна сазнања о археолошким налазиштима. Посебна пажња посвећена је примени геоелектричних метода проспекције са конкретним резултатима до којих се стигло комбинованом методологијом приликом истраживања локалитета Борђош код Новог Бечеја. Тим Музеја Војводине истражује овај неолитски локалитет почев од 2014. године у сарадњи са Универзитетом из Кила (др Роберт Хофман, др Мартин Фурхолт, др Штефан Драјброт, и др).