Предавање „Сећање сачувано од заборава“

14.11.2019. | Предавања

У четвртак, 14. новембра, у 18 сати у Музеју Војводине (Дунавска 35) Српско-немачки огранак ВАНДРОВКА УННЈС-а има част да Вас позове на предавање из циклуса „Реч има историја…“, а под насловом СЕЋАЊЕ САЧУВАНО ОД ЗАБОРАВА, o настави немачког језика у ОШ “Бранко Радичевић”, са посебним освртом на значај наставе страног језика уопште. Предавач је проф. емеритус Радмила Маринковић-Недучин.

Реч предавача:
Учење немачког језика је у мојој породици представљало више од савладавања једног страног језика – нит која је повезала низ вредности које треба сачувати од заборава. Мултикултуралне средине Војводине су дале томе посебно обележје – језици као богатство међусобног разумевања, упознавања и вредновања различитости у културама и усвајања универзалних вредности. Каћ, мало мултиетничко село надомак Новог Сада у хармоничном животу породица различитих националности у својој историји, представљало је почетну тачку тог пута, а новосадска фамилија Клесс, са малим пансионом за ученике у улици Лазе Телечког, допринела је доживљавању вишејезичности као основе трајног пријатељства. Учење немачког језика као дела сопственог одрастања од најранијег детињства, посебно је обележила наставница Нада Павловић у основној школи „Бранко Радичевић“, са инвентивним приступом настави језика, не само у временима шездесетих. Припрема приредби на немачком језику које су изводили ученици основне школе, изузетних културних догађаја у Народном позоришту у Новом Саду, представљала је посебну мотивацију током читаве школске године за све учеснике, уз схватање значаја литературе, поезије и певања у развоју способности изражавања и упознавању аутентичне културе. Посвећеност и енергију професорке Наде Павловић, које превазилазе класичну наставу страног језика, треба сачувати као трајну вредност.