Чаша са грбом Кнежевине Србије

08.12.2022. | Година стакла 2022

Чаша са кнежевским грбом Ермиле Николић (1844−1918), рођ. Обреновић, ћерке господара Јована Обреновића
Непозната радионица
Аустроугарска, друга половина 19. века (1877?)
Стакло − безбојно, брушено, матшлиф
Висина: 10,4 цм
Инв. бр. П 446

Интересантан предмет у Збирци примењене уметности Музеја Војводине је стаклена чаша са грбом Кнежевине Србије. Истицање грба као симбола државе и династије, често се налазило на предметима свакодневне употребе. Чаша је израђена од провидног стакла, а осим кнежевског грба угравирани су и иницијали „Е. О.“, као и „1877.“ која вероватно означава годину њене израде. Недавним истраживањем утврђено је да је чаша вероватно припадала Ермили Николић (1844−1918), рођ. Обреновић, ћерки господара Јована  (1786–1850), средњег брата кнеза Милоша Обреновића. Јован Обреновић се доселио са породицом у Нови Сад где је подигао кућу 1839. године. Из другог брака склопљеног са Аном (рођеном Јоксић) 1835. имао је две ћерке – Анастасију (Стану) и Ермилу. Ћерка Анастасија била је удата за аустријског генерала Теодора Алексића пл. Маине (1825−1891), а део наслеђа ових породица доспео је у јавне установе захваљујући Анастасији Алексић пл. Маине, која је ушла у ред добротвора Матице српске. О Ермили нема сачуваних података, али истицање грба као симбола државе указује на њено порекло и припадност владајућој династији Обреновић.