Проф. др Бернхард Хензел (24. 5. 1937 – 1. 4. 2017)

06.04.2017. | Вести

Са жаљењем обавештавамо јавност, колеге и пријатеље да је почетком априла преминуо проф. др Бернхард Хензел, немачки археолог светског гласа. Професор Хензел оставио је дубок траг у српској археологији. Велики филантроп и изузетан стручњак за бронзано доба у југоисточној Европи остаће упамћен и по једном од највећих археолошких пројеката у некадашњој Југославији — истраживању утврђеног насеља из бронзаног и гвозденог доба Феудвар код Мошорина. Пројекат су заједнички организовали Војвођански музеј (данас Музеј Војводине) и Институт за праисторију и рану историју Слободног универзитета у Берлину. Истраживања су осмислили и реализовали проф. др Бернхард Хензел и др Предраг Медовић. Пројекат, започет 1986. године, финасирала је Немачка истраживачка фондација. Археолошка истраживања Феудвара замрзнута су почетком рата у бившој Југосалвији – 1991. године. Нажалост, она до данас нису настављена. О значају пројекта говори велики број објављених монографија и стручних радова (http://www.vfg.uni-wuerzburg.de/forschung/projekte/feudvar_bei_bei_mosorin_serbien/).